Szczawnica to jeden z najbardziej atrakcyjnych polskich górskich kurortów. Wyjątkowość tego miejsca powiązana jest z położeniem pomiędzy Pieninami w Beskidzie Sądeckim a szczątkową Puszczą Karpacką. W okolicach Szczawnicy krzyżują się Popradzki Park Krajobrazowy z Pienińskim Parkiem Narodowym.
Według przekazu już w roku 1810 r. Szczawnica przyjmowała wielu kuracjuszy ze względu na wartości lecznicze złóż wód mineralnych, z powodu górskiego powietrza oraz atrakcji jakimi kusili pienińscy górale.
Co warto zobaczyć w Szczawnicy i okolicach?
- Plac Dietla, jest to centralny plac w Szczawnicy. Znajdują się przy nim zabytkowe kamienice, w których skupia się życie towarzyskie i kawiarniane miasteczka.
- Dom na Zdroju, nazywany także Pijalnią Wód Mineralnych. Ta zabytkowa willa należy do drewnianej zabudowy, typowej dla zabudowy charakterystycznej dla kurortów.
- Promenada, która jest najdłuższym deptakiem w Polsce. Ma bowiem aż 1800 metrów. Wzdłuż deptaku możemy podziwiać urozmaiconą architekturę górzystego krajobrazu.
- Wodospad Zaskalnik. Jest to jedna z największych atrakcji uzdrowiska. Dojedzie do wysokiego, 5-metrowego wodospadu prowadzi wygodną drogą. W letnie dni nie brakuje tu miłośników kąpieli w potoku. Więcej o tej interesującej atrakcji tutaj: https://szczawnica24.pl/wodospad-zaskalnik-duma-szczawnicy/.
- Wąwóz Homole, uchodzi za najpiękniejszy kanion w Polsce. Jest on położony nieopodal Szczawnicy.Wąwóz rozciąga się na około 800 metrów długości, a wysokość jego stromych ścian dochodzi do 120 m. Wąwóz Homole stanowi rezerwat. Oznacza to, że można go przemierzać wyłącznie po wyznaczonych szlakach, które kilka razy krzyżują się z potokiem Kamionka.
- Palenica, to wzniesienie na które można dostać się wyciągiem krzesełkowym. U podnóża Palenicy znajduje się przystań, przy której ma koniec słynny, flisacki Spływ Dunajcem. Ze szczytu wzgórza możemy podziwiać rozległy widok na Pieniny, w tym charakterystyczne dla pasma Trzy Korony oraz Sokolicę. W czasie zjawiska inwersji z Palenicy widać nawet Tatry.